ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز برقی تفال
سیگار برگ
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
آموزشگاه آشپزی
دوره های آموزش شیرینی پزی
تشک رویا
تولید و چاپ انواع پرچم
آموزش کافی شاپ
تور کربلا
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
تشك طبى
دوربين مدار بسته
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :رضا
تاريخ: ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۴۸:۰۴

تغذيه و برق رساني به تجهيزات مدار بسته شبكه يكي از چالش هاي پيش رو در هنگام نصب و راه اندازي يك سيستم تحت شبكه است. علي الخصوص در زمان هايي كه مجبور هستيد مكاني را با تعداد دوربين  مداربسته بالا تجهيز كنيد زيرا در اين صورت كابل كشي همزمان برق و شبكه اين تجهيزات نيز پيچيده تر و هزينه برتر مي گردد.
POE چيست؟فناوري POE در كابل هاي شبكه اين امكان را فرآهم آورده كه در حين انتقال ديتا برر روي كابل شبكه جريان الكتريكي نيز بتواند از اين كابل ها عبور كند و دوربين ها و ساير تجهيزات از اين طريق تغذيه گردند. بر طبق استاندارد IEEE 802.3at كه تكنولوژي POE نشات گرفته از آن است توان هر پورت برابر با 15.4 وات در عمل انتقال برق است كه براي دستگاه هاي مختلف استفاده مي شود. خب اين مقادير به صورت نظري است و در عمل اين عدد به 12.95 وات مي رسد به اين دليل كه مقاومت و اتلاف انرژي در طول كابل در نظر گرفته نشده است.
مزاياي فناوري POE در دوربين مدار بستهاستفاده از تكنولوژي  POE داراي مزاياي بي شماري است كه در ادامه شما را با برخي از آنها آشنا مي كنيم:
1. صرفه جويي در هزينه هاي بستر سازيبه دليل آنكه هر دو عمل انتقال ديتا و برق در تكنولوژي POE تنها بر روي يك كابل انجام مي شود در كاهش هزينه هاي كابل كشي بسيار تاثيرگذار است.
2. سهولت در نصب و انعطاف پذيرياستفاده از تكنولوژي POE در نصب و راه اندازي تجهيزات تحت شبكه منجر به كاهش چشمگير هزينه ها مي گردد. تجهيزاتي از جمله دوربين هاي مدار بسته ديجيتال (IP)  نقاط دسترسي يا Access Point ، دستگاه هاي ضبط NVR و … مي توانند در هر نقطه اي از پروژه كه بيشترين كاربرد را دارند، قرار گرفته و در صورت لزوم به راحتي به مكان ديگري منتقل گردند. بدون آنكه  نيازي به وجود كابل كشي ها و  پريز هاي برق متعدد براي تك تك آنها وجود داشته باشد. همچنين POE اين امكان را به شما مي دهد كه تجهيزات خود را در مكان هاي غير قابل دسترس مانند سقف هاي كاذب و ديوار نيز نصب كنيد.
3. كارايي بيشتر و بهتر انتقال اطلاعات و برق از طريق POE يك فناوري هوشمند محسوب مي گردد. برق POE از يك منبع مركزي تامين مي گردد و ديگر نيازي به مجموعه اي از آداپتورهاي ديواري توزيع شده در سرتاسر تجهيزات به صورت جداگانه براي هر دستگاه وجود ندارد. در ضمن با در نظر گرفتن يك منبع برق اضطراي يا همان دستگاه  UPS نيز مي توان در هنگام قطع برق از كاركرد آن اطمينان يافت.
قدرت يا توان POE چقدر بايد باشد؟توان خروجي يا وات دستگاه poe يكي از عواملي است كه بايد در هنگام خريد و انتخاب به ان توجه نمود. همچنين با توجه به تعداد دوربين ها و وسعت پروژه بايد ساير مشخصات ان همچون تعداد پورت هاي خروجي توان كل دستگاه و نيز توان مصرفي دستگاه هاي متصل شونده به ان را مد نظر قرار داد.
+POE و تفاوت آن با POE+POE  نسخه بروز شده از استاندارد IEEE 802.3at است. تفاوت اصلي +POE با نسخه قبلي در قدرت انتقال نيروي برق است كه 2 برابر نسخه قبلي است. در استاندارد POE توان دستگاه برابر با 15.4 وات در هر پورت است در حاليكه در  +POE اين عدد برابر با 30 وات در هر پورت است. با اين وجود همواره مقداري از توان در حين عبور از طول كابل به هدر مي رود. در نتيه به صورت عملي حداكثر توان تضميني موجود در هر پورت در POE برابر با 12.95 و در +POE برابر با 25.5 وات است.
كاربرد هاي فناوري POE دوربين هاي مدار بسته تحت شبكه هايك ويژن

تلفن هاي تحت شبكهروتر هاي شبكهتجهيزاتي كه به صورت وايرلس كار مي كنند مانند مودم هاي  WIFI، نقاط دسترسي (Access Ponit )، فكس، پرينتر…سيستم هاي پيجر و تقويت كننده هاي بلندگو نصب شده در داخل راهروهادستگاه هاي صنعتي مانند سنسورها، كنترلر ها و …و …POE چگونه كار مي كند؟استفاده از تكنولوژي POE در تجهيزات شبكه كاري آسان و بدون پيچيدگي خاصي است و از طرق زير انجام مي شود:
1. استفاده از سوئيچ  POEسوئيچ POE يكي از تجهيزات تحت شبكه است. اين سوئيچ  داراي درگاه انتقال برق است و مي توان ساير تجهيزات تحت شبكه را به راحتي به آن متصل نمود. براي حفظ ايمني و سلامت دستگاه هاي متصل شونده سوئيچ ابتدا سيگنال ضعيف به هر كدام از تجهيزات ارسال مي كند و به اين طريق تشخيص مي دهد كه آيا تجهيزات مورد نظر با  POE سازگار هستند يا خير. سپس عمل انتقال برق را انجام مي دهد.
2. استفاده از POE Injectorدر صورتي كه سوئيچ POE در دسترس نباشد و يا خريد آن هزينه بر بوده و يا تجهيزات مورد نظر داراي پورت POE نباشند مي توان ازدستگاه POE injector  استفاده كرد. در واقع منبع تغذيه POE يا POE injector براي اضافه كردن قابليت POE به تجهيزات شبكه غير POE است. عملكرد آن بدين صورت است كه با ورود كابل شبكه به دستگاه ، خروجي آن به صورت POE در مي آيد.
3. استفاده در دستگاه ضبط  NVRبرخي از دستگاه هاي NVR  داراي خروجي هاي POE هستند و به اين ترتيب ديگر نيازي به صرف هزينه براي خريد سوئيچ POE به صورت جداگانه وجود ندارد. با استفاده از NVR POE دوربين ها از طريق يك كابل هر كدام به صورت جداگانه به NVR متصل شده و برق مصرفي شان از طريق NVR تامين مي گردد.

موضوع:
برچسب‌ها: دوربين مداربسته POE، منبع تغذيه POE،

نويسنده :رضا
تاريخ: ۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۴۸:۰۸

نصب دوربين مدار بسته در اماكن عمومي، خصوصي، شركت ها، سازمان ها و …ب ه يك ضرورت امنيتي تبديل شده است. در حال حاضر با توجه به تنوع زياد اين محصولات و گسترش فراگير آن در بازار گزينه هاي متعددي براي خريد پيش روي كاربران است. به دليل آنكه هموراه پيش از خريد بايد به تمامي فاكتور هاي مهم اعم از دوام، كيفيت، قيمت، ويژگي هاي فني و … يك محصول توجه نمود، لذا در اين مقاله سعي كرده ايم تا راهنمايي هاي لازم را در اين خصوص در اختيار شما بگذاريم.

برندهاي اصلي و برندهاي متفرقههمانطور كه مستحضر هستيد برندهاي مختلفي در حال حاضر در بازار وجود دارند از برند هاي مطرح و مشهور گرفته تا برند هاي ضعيف تر و بعضا محصولات فيك و Noname. اين موضوع مي تواند كمي انتخاب را براي كاربر سخت كنند به همين دليل در مطلب زير به معرفي برخي از برندهاي با كيفيت و با ويژگي هاي متناسب با نياز كاربران مي پردازيم:
هايك ويژن هايك ويژن يك برند چيني است كه سال هاست در زمينه توليد محصولات امنيتي و نظارتي فعاليت دارد. هايك ويژن يكي از برند هاي بزرگ و مطرح در سطح جهاني در اين زمينه است و جزء برندهاي با كيفيت چيني است. با داشتن قيمت خوب و برخورداري از كيفيت مناسب اين محصولات از محبوبيت و عموميت زيادي در ميان كاربران برخوردار هستند. برند هايك ويژن يكي از پيشگامان تغيير و تحول در زمينه صنعت نظارت، و پرفروش ترين برند دوربين مدار بسته در داخل ايران است كه در بسياري از اماكن، سازمان ها، بانك ها، مراكز دولتي بزرگ، ايستگاه هاي مترو، فرودگاه ها و …چه در داخل ايران و چه در خارج از ايران مورد استفاده قرار مي گيرد.
شركت Hikvision با داشتن تقريبا 20.000 كارمند كه بيش از 9300 نفر از آنها مهندسين بخش تحقيق و توسعه هستند ساليانه 7 تا 8 درصد از درآمد حاصل از فروش خود را در امر تحقيق و توسعه و به منظور نوآوري و ارائه محصولات جديد صرف مي كند. اين شركت يك سيستم كاملا تحقيقاتي و چند سطحي را ايجاد كرده است كه شامل تمامي قسمت هاي عملياتي اعم از دپارتمان طراحي محصولات، بخش تحقيق و توسعه، بخش آزمايش كيفيت محصولات، پشتيباني فني و خدمات مي باشد. مركز اصلي تيم تحقيق و توسعه اين شركت واقع در شهر هانگژو چين است. در سطح جهاني نيز اين مراكز تحقيق و توسعه در شهرهاي مونترال كانادا و سيليكون ولي در ايالت كاليفرنيا در شمال آمريكا واقع شده اند.


بهترين نوع دوربين مدار بسته كدام است؟


اكسيس (Axis) 
يكي ديگر از توليد كنندگان فعال در زمينه دوربين هاي مدار بسته شركت اكسيس است كه يك شركت سوئدي است. اين شركت انحصارا در زمينه توليد انواع دوربين مداربسته تحت شبكه و نرم افزار هاي مربوط به آن فعاليت مي كند. مي توان ادعا نمود كه محصولات آن از كيفيت مناسب و بالايي برخوردار هستند و يكي از بهترين توليدكنندگان دوربين مداربسته در دنيا است. شركت Axis در حال حاضر نيز در صدد توسعه محصولات تحت شبكه و تجهيزات مربوطه براي گسترش استفاده از دوربين هاي IP است.

آويژيلون (AVIGILON) 
آويژيلون يك شركت كانادايي است كه در زمينه توليد و فروش تجهيزات مدار بسته فعاليت مي كند. محصولات توليدي اين شركت از تنوع بالايي برخوردار هستند. اين محصولات شامل دوربين هاي مداربسته تحت شبكه، تجهيزات جانبي و نرم افزارهاي مرتبط با تجهيزات مداربسته مي شود.

بوش (Bosch) 
شركت Bosch Security نيز يكي از زير مجموعه هاي شركت بوش (Bosch) است كه در زمينه توليد سيستم هاي امنيتي مداربسته فعاليت مي كند. اين شركت نيز از جمله شركت هاي بزرگ در زمينه توليد دوربين مدار بسته در جهان است. محصولات اين شركت نيز شامل دوربين مدار بسته آنالوگ، دوربين هاي تحت شبكه شبكه، تجهيزات جانبي و نرم افزار هاي مربوط با تجهيزات مدار بسته است.

ويووتك (Vivotek) 
ويووتك يك برند تايواني است و در بازار داخلي از جمله برندهاي مطرح محسوب مي گردد. در سال 2000 اين شركت فعاليت خود را در زمينه توليد دوربين و تجهيزات مداربسته آغاز نمود. اين شركت در زمينه دوربين هاي مدار بسته تحت شبكه فعاليت مي كند. نكته جالب اين است كه اين شركت سعي دارد تا محصولات توليدي خود استانداردهاي زيست محيطي سازگاري داشته باشند. كبه همين جهت محصولات آن داراي گواهينامه استاندارد مربوط به محيط زيست، تحت عنوان ويووتك سبز (Green) هستند.

پاناسونيك (Panasonic) 
شركت Panasonic Security از زير مجموعه هاي شركت پاناسونيك است كه در زمينه توليد تجهيزات حفاظتي و مدار بسته فعاليت مي كندكه محصولات آن نيز از كيفيت بسيار بالايي برخوردارند. اين شركت يكي از بزرگترين توليدكنندگان تجهيزات مداربسته در جهان محسوب مي گردد. محصولات توليدي اين شركت شامل دوربين هاي مدار بسته آنالوگ و شبكه، تجهيزات جانبي و نرم افزار هاي مرتبط با سيستم هاي مداربسته مي شود.

ژئو ويژن (GeoVision)ژئوويژن نيز همانند ويووتك يك شركت تايواني فعال در زمينه توليد دوربين هاي مدار بسته تحت شبكه است. محصولات اين شركت شركت شامل دوربين هاي مداربسته تحت شبكه تهجهيزات جانبي و نرم افزارهاي مرتبط با تجهيزات مداربسته مي شود.

نويسنده :رضا
تاريخ: ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۳۲:۱۳

ذخيره سازي تصاوير دوربين مداربسته همواره يكي از چالش هاي پيشروي سيستم هاي امنيتي به شمار مي رود. تجهيز و جمع آوري يك سيستم با كارايي بالا كه در عين حال مقرون به صرفه نيز باشد، نيازمند دقت در انتخاب نوع سيستم مدار بسته است. براي مثال گاهي بودجه شما اين اجازه را نمي دهد كه هزينه زيادي را صرف خريد هارد ديسك هاي متعدد و يا دستگاه هاي ضبط بزرگ كنيد. همچنين شايد گستره كاري تان نيز آنطور ها هم وسيع نباشد و تنها نيازمند ثبت و ضبط اطلاعات كمي باشيد. روش هاي مختلفي براي حل اين مشكل وجود دارد كه يكي از آنها استفاده از سيستم ضبط Edge recording است. 


قابليت ضبط Edge Recording دوربين مداربسته چيست؟

Edge recording كه ذخيره سازي محلي(local) يا ضبط (on-board) نيز ناميده مي شود، حالتي است كه تصاوير ارسالي از يك دوربين مدار بسته به جاي دستگاه ضبط NVR، مستقيما بر روي SD كارت يا كارت حافظه ذخيره مي گردد. Edge recording داراي انعطاف پذيري و قابليت هاي بيشتري در ضبط تصاوير است. قابليت و حجم ذخيره سازي در دوربين هاي مداربسته رم خور يا مجهز به SD كارت در مقايسه با هارد هاي با فضاي ذخيره سازي بالا و يا دستگاه هاي ضبط NVR ها بسيار محدود است، و به همين دليل مي توانند يك گزينه مناسب براي زماني باشند كه مي خواهيد اطلاعات كم و محدودي را ذخيره نماييد. براي مثال در هنگام استفاده از قابليت تشخيص حركت(motion detection) كه تنها زماني ضبط تصاوير انجام مي شود كه دوربين حركتي را در محيط تشخيص دهد براي Edge recording مناسب است. مزاياي Edge recordingدر صورت قطع ارتباط با دستگاه ضبط NVR اطلاعات را مي توان بر روي كارت حافظه ذخيره نمود.صرفه جويي در استفاده از پهناي باند زيرا ديگر فايل هاي پر حجم از تصاوير ويدئويي براي ذخيره در دستگاه ضبط NVR بر روي شبكه ارسال نمي گردند.
كاربرد هادر برخي از مكان ها نيز مي توان از Edge recording به عنوان روش اصلي ذخيره سازي براي اطلاعات كم حجم و يا به عنوان بخشي از يك سيستم بزرگ تر براي ذخيره سازي و بازيابي فايل هاي ويديويي استفاده نمود. در زير به چند نمونه اشاره مي كنيم: در مواقع استفاده از قابليت ضبط تشخيص حركت، ضبط در هنگام شب و يا در مواقع تعطيلي دفتر كار مي توان از Edge recording استفاده نمود.براي استفاده در منازل شخصي هنگامي كه ضبط تنها در صورتي انجام مي شود كه فرد داخل منزل نيست.براي استفاده در سيستم هاي حمل و نقل عمومي مانند اتوبوس ها و يا واگن هاي قطار كه در هنگام حركت به يك NVR مركزي دسترسي ندارند.

موضوع:
برچسب‌ها: ضبط لبه دوربين مدار بسته،

نويسنده :رضا
تاريخ: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۲۰:۳۳


EX-View يكي از انواع حسگر تصوير CCD است كه توسط شركت SONY ساخته شده است. اين حسگر داراي حساسيت بالاتري نسبت به نور است. در واقع، ويژگي اصلي اين حسگر در حساسيت بالاي آنها نسبت به نور مادون قرمز است. به صورت كلي اين CCD ها تنها در دوربين هاي با قابليت ديد در شب  IR مورد استفاده قرار مي گيرند
EX-View يك فناوري اختصاصي SONY است كه در آن فتوديود ها در ساختار CCD داراي كارايي بهتري در تبديل فوتون به الكترون هستند. فتوديودها در واقع شناساگرهاي نوري مي‌باشند كه ميتوانند انرژي نوراني را به جريان الكتريكي تبديل كند. علاوه بر اين، هر فتوديود ديجيتالي (هر فتوديود=يك پيكسل در تصوير) داراي يك لنز ميكروسكوپي است كه وظيفه دريافت و  متمركز ساختن نور را بر عهده دارد.
اين ساختار باعث مي شود تا در مقايسه با CCD هاي با ورژن پايين تر سوني، حساسيت نوري تا دو برابر نسبت به نور مرئي و تا 4 برابر نسبت به نور مادون قرمز ارتقا يابد. همچنين نرخ LUX در CCD هاي EX-View براي هر دو نور مرئي و مادون قرمز تا دو برابر بيشتر از CCD هاي Super HAD سوني است.
كاربرد هاي چيپ EX-View در دوربين مدار بسته هايك ويژن

استفاده از اين نوع حسگر براي فضاهاي روباز كه در آن هيچ كنترلي بر روي نور موجود در محيط وجود ندارد بسيار مناسب است.براي استفاده در مكان هايي مانند كارخانه ها كه دوربين ها در تك تك نقاط آن نصب شده اند و كاربر نيازمند تصاويري با رزولوشن بالا حتي در هنگام شب و در نور كم است.مناسب براي مكان هايي است كه نيازمند نور IR براي ثبت تصاوير هستند. 
در پايان لازم به ذكر است كه نبايد توقع داشته باشيد كه نوع CCD مي تواند تفاوتي را در رزولوشن تصوير شما ايجاد كند.  براي مثال در روزولوشن 720TVL در يك CCD معمولي و Exview CCD جزئيات يكساني را براي شما به نمايش مي گذارد. وتنها تفاوت موجود اين است كه حسگر Exview  داراي نويز كمتري را در شرايط كم نور است.

نويسنده :رضا
تاريخ: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۳۸:۰۰

سيستم تثبيت كننده تصوير، به مجموعه اي از فناوري هايي اطلاق مي شود كه براي اصلاح تاري تصاوير در دوربين مدار بسته مورد استفاده قرار مي گيرد. اين تاري تصاوير معمولا از ارتعاشات اجتناب ناپذير به دليل حركت دوربين در محل نصب ناشي مي شود. معمولا نصب دوربين مداربسته در فضاهاي روباز آن را در معرض تكان هاي ناشي از عوامل فيزيكي يا طبيعي همچون باد، باران و … قرار مي دهد. به همين جهت توسعه دهندگان تكنولوژي هاي مربوط به سيستم هاي امنيتي و نظارتي با توليد فناوري هايي نرم افزاري و سخت افزاري در صدد كاستن اين نقائص هستند.

وجود نويز و تاري در تصاوير يك امر اجتناب ناپذير است. تكنيك تثبيت كننده تصوير به شما كمك مي كند تا جزئيات دقيقتر و با وضوح بالا از تصاوير داشته باشيد. تكنيك هاي تثبيت كننده تصوير به طور كلي و بر اساس عملكرد آنها به دو نوع زير طبقه بندي شوند:
اصلاح بر اساس حركت لنزاصلاح بر اساس برنامه نرم افزاريدر ادامه به شرح هر كدام از موارد بالا و در نهايت به ارائه مقايسه اي ميان اين دو مي پردازيم.

فناوري EIS در دوربين مداربسته 

تثبيت كننده تصوير الكترونيكي و يا (Electronic image stabilization) روشي است كه در آن مشكل تاري تصوير در سطح نرم افزاري و پس از اينكه سيگنال نوري به سيگنال ديجيتال تبديل گرديد، بر طرف مي شود. همانطور كه ميدانيد هر دوربين مدار بسته اي  داراي يك چيپ يا حسگر تصوير است  كه وظيفه دارد كه اين سيگنال نوري را دريافت نموده و براي تشكيل تصوير اين سيگنال هاي نوري را به سيگنال هاي ديجيتالي تبديل نمايد. اين روش اصلاح نقائص تصاوير را پس از تشكيل تصوير انجام مي دهد يعني بعد از زماني كه نور از سنسور عبور كرد.

نحوه عملكرد EISالگوريتم عملكرد EIS بدين نحو است كه پردازنده ابتدا تصوير را به تكه هاي كوچك تقسيم مي كند و سپس آن را با فريم هاي قبلي مقايسه مي كند. سپس تشخيص مي دهد كه حركت موجود در تصوير ناشي از يك شي متحرك در تصوير بوده و يا يك لرزش ناخواسته بوده و اصلاحات مورد نياز را انجام مي دهد. در اين حالت هنگامي كه تصوير اصلاح شده با تصوير قبلي جايگزين مي گردد قاعدتا بخش هايي از آن حذف مي شود و نسبت به تصوير اصلي (كه داراي نويز است) كوچكتر خواهد بود. اين ممكن است منجر كاهش كيفيت كلي اين فناوري شود اما اين كاهش زياد چشمگير نيست و قابل اغماض است.
تثبيت كننده تصوير OISدر اين روش عمل تثبيت و اصلاح نويز در تصوير با تغيير مسير نوري در سنسور انجام مي گردد. اين عمل در زمان واقعي است و از اين رو هيچ تغييري يا كاهش كيفيتي در تصوير رخ نمي دهد. در اين روش سنسورهاي تشخيص لرزش (سنسورهاي ژيروسكوپي) مورد استفاده قرار مي گيرند كه اين اطلاعات را به يك ميكرو رايانه منتقل مي كنند كه به نوبه خود آنها را به سيگنال تصوير تبديل مي كند و در نهايت منجر به حركت لنز به منظور اصلاح نويز تصوير مي شود. به زبان ساده در اين روش لنز دوربين مدار بسته با حركت مكانيكي خود منجر به اين مي گردد كه  نور همواره به سنسور دوربين برخورد كند.
مقايسه عملكرد EIS و OISمزيت اصلي سيستم OIS اين است كه هيچگونه تغييري در تصوير نهايي اتفاق نمي افتد زيرا تغييرات لازم قبل از اينكه سيگنال نوري به سنسور تصوير برخورد كند اتفاق مي افتد. اما همانطور كه ميدانيد اين فناوري يك فناوري سخت افزاري است و ذاتا از لحاظ وزني به دوربين فشار مي آورد.
در حال حاضر تكنولوژي EIS به دليل سبكي و قيمت مناسب تر و همچنين با وجود بهبود هايي كه در الگوريتم عملكردي آن به منظور افزايش كيفيت تصوير صورت گرفته بسيار محبوبتر و رايج تر به نظر مي رسد. البته شايد استفاده از تكنولوژي OIS در رزولوشن و شرايط نور ضعيف، منطقي تر به نظر برسد.

نويسنده :رضا
تاريخ: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۳۷:۵۱

حسگر تصوير بخشي از اجزاي تشكيل دهنده يك دوربين مدار بسته است وظيفه اين جزء رساندن نور به لنز دوربين از طريق تبديل آن به سيگنال هاي الكتريكي است. در ساختار دوربين هاي مدار بسته از دو نوع سنسور تصوير CMOS و CCD استفاده مي گردد. چيپ هاي تصوير EFFIO از دسته سنسورهاي CCD هستند كه توسط شركت سوني توليد مي شوند اين سنسورها داراي قابليت هاي ويژه اي بوده، نسبت به نور حساسيت بالايي داشته و كيفيت رنگ ها در تصاوير حاصل از آنها نيز مناسب است. اين چيپ ها داراي چندين نوع مختلف هستند. دوربين هايي كه از تكنولوژي Effio سوني بهره مي برند قادرند تصاويري با وضوح و كيفيت بالاتر، با رنگ هاي زنده و نسبت سيگنال به نويز بيشتري ارائه دهند.

 نحوه عملكرد سنسور Effio

سنسور Effio كه مخفف عبارت (Enhanced Features and Fine Image Processor)است داراي ويژگي هاي خاصي است كه آن را از هم رديفان خود متمايز مي سازد. از جمله اين ويژگي ها اين است كه از لحاظ فركانس خروجي، سنسور Effio فركانس خروجي به مراتب بالاتري دارد. همچنين رزولوشني كه اين چيپ تصوير ارائه مي كند بسيار پيشرفته تر بوده و فارغ از تكنولوژي مگا پيكسلي در دوربين هاي تحت شبكه است. با توجه به نحوه پردازش تصاوير در اين تكنولوژي، امكان دستيابي به تصاوير با وضوح بالاتر ميسر مي باشد. در دوربين هايي كه مجهز به سنسور Effio هستند سيستم پيشرفته تصحيح و ارتقا رنگ ها در تصاوير وجود دارد كه رنگ هايي زنده و واقعي را به نمايش مي گذارند. در مورد وجود نويز در تصاوير نيز از هر دو تكنولوژي 2D-DNR و 3D-DNR براي كاهش نويز تصاوير استفاده مي كند. لازم به ذكر است كه با استفاده از اين تكنولوژي امكان دستيابي به كيفيت بالاي تصوير در حالت زوم الكترونيكي (E-ZOOM) نيز امكان پذير است . زيرا در حالتي كه لنز دوربين را بر روي نقطه خاصي متمركز مي كنيد از كيفيت تصوير كاسته مي شود اما با وجود اين سنسور اين مشكل تا حد زيادي برطرف گرديده است. به نحوي كه براي مثال در دوربيني با قابليت زوم بالا بدون افت كيفيت تصوير اين كار انجام مي شود. 

نويسنده :رضا
تاريخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۹:۵۱:۰۱

اصطلاح HEVC مخفف High Efficiency Video Coding است كه با نام H.265 شناخته مي شود و يك استاندارد فشرده سازي ويدئويي است.حجم يك داده ي خام در يك دوربين حرفه اي مدار بسته، بسيار زياد است. يك دقيقه ويدئوي فشرده سازي نشده حدود 7 گيگابايت، فضا اشغال مي كند و اين درحالي است كه دو ساعت فيلم، اين ميزان را به حدود 840 گيگابايت افزايش مي دهد. از اين رو فشرده سازي و پهناي باند، از مسائل مهم براي نگهداري و انتقال اطلاعات در سيستم هاي نظارت تصويري محسوب مي شود.
HEVC و يا H.265، در واقع يك كُدِك (Codec) است كه با رمزگذاري فايل هاي ويدئويي، مي تواند  بدون از دست رفتن كيفيت تصوير، حجم ذخيره سازي اطلاعات را به حداقل برساند. اين استاندارد، از مجموعه سيستم هاي فشرده سازي MPEG با همان عملكرد است. در اين فناوري پس زمينه ي تصوير به صورت پيش فرض ذخيره شده و تنها حركت ها در آن ثبت و ضبط مي شوند.
H.264 چيست؟H.264، استاندارد رايج فشرده سازي تصويري و نسل پيشين  H.265است. اين فرمت در اكثر DVR ها و NVR ها مورد استفاده قرار مي گيرد و همانند HEVC، با حفظ وضوح تصوير، حجم ذخيره سازي را كاهش مي دهد.
تفاوت H264 و H265 در چيست؟فايل هايي كه توسط H.265 كدگذاري شده اند نسبت H.264، دو برابر حجم كمتري دارند. سرعت رمزگذاري در HEVC بسيار سريع تر است و استفاده از پهناي باند حدود 50 تا 70 درصد كاهش مي يابد. همچنين اين فناوري با كاهش نرخ بيت رِيت تا 50 درصد، مي تواند كيفيت تصوير بهتري را نمايش دهد.
H.265 در دوربين هاي مدار بسته چيست؟
در حال حاضر H.265 بهترين فناوري فشرده سازي به شمار مي رود و به تازگي نسل جديد دستگاه هاي ضبط كننده به اين استاندارد مجهز هستند
موضوع:
برچسب‌ها: فشرده سازي H.265، h 265 چيست، فرمت 265،

نويسنده :رضا
تاريخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۲۷:۳۸

اصطلاح دام (Dome) به معناي گنبد است. همانطور كه از معناي نام اين دوربين ها واضح است اصطلاح دام به شكل بدنه اين نوع از دوربين هاي مداربسته دلالت دارد. كاربردهاي دوربين هاي دامدوربين هاي دام عموما كاربردهاي غير صنعتي دارند. بدنه اين دوربين ها معمولا مقاومت زيادي در برابر شرايط بد آب و هوايي ندارد بنابراين استفاده از آنها محدود به محيطهاي مسقف اداري، تجاري يا مسكوني مي شوند. اين دوربين هاي در كيفيت هاي متفاوتي به صورت شبكه و انالوگ ساخته مي شوند و از نظر كيفيت تصوير محدوديتي ندارد. ديد در شب

دوربين مداربسته دام چيست؟

دوربين هاي دام امروزي معمولا داراي ديد در شب IR هستند و اين قابليت تفاوت زيادي در هزينه آنها ايجاد نمي كند. دوربين هاي دام معمولا ديد در شبي با برد متوسط دارند و در صورت نياز به برد زياد براي ديد در شب بهتر خواهد بود از دوربين بولت استفاده كنيد و يا پروژكتور مادون قرمز در كنار دوربين نصب كنيد.زاويه ديد دوربين هاي دامدوربين هاي دام از نظر نوع لنز به دو دسته لنز ثابت (Fixed lens) و لنز وريفوكال (Varifocal Lens) تقسيم مي شوند. دوربين هاي دام با لنز ثابت معمولا با لنز 2.8ميليمتر (~85 درجه) يا 3.6(~70 درجه) ميليمتر ساخته مي شوند و دوربين هاي دام وريفوكال معمولا لنز 3-9(~35 تا 80 درجه) ميليمتر يا 2.8-12 (~25 تا 85 درجه) ميليمتر دارند. تفاوت دوربين دام و اسپيد دام چيست؟
دوربين هاي مدار بسته اسپيد دام از دسته دوربين هاي چرخشي هستند كه قابليت چرخش و زوم از راه دور را دارند و اين امكان اين را دارند كه تصاوير را در جهات مختلف ثبت كنند. شكل ظاهري آنها نيز مانند دوربين هاي دام معمولي به صورت نيم دايره اي بوده اما بايد به اين نكته نيز توجه نمود كه تمام دوربين هايي كه قابليت چرخشي دارند از نوع اسپيد دام نيستند. 

نويسنده :رضا
تاريخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۲۰:۳۶

AGC يا Auto Gain Control به معناي كنترل خودكار دريافت يك مكانيزم كنترل كننده نور در دوربين هاي مداربسته است. اين مكانيزم امروزه به صورت يك مكانيز اوليه در آمده و در بيشتر دوربين هاي مداربسته وجود دارد.


AGC در دوربين مداربسته چطور عمل مي كند؟
زماني كه نور در محل نصب دوربين مداربسته كم شود ديافراگم دوربين بازتر مي شود. اين كار امكان دريافت نور بيشتر را براي چيپ تصوير دوربين مداربسته فراهم مي كند. با اين حال اين كار تنها تا حدي محدود در در نور كم را تقويت مي كند. مكانيزم AGC در واقع يك مكانيزم الكترونيكي براي تنظيم نور محيط است. زماني كه نور محيط كم مي شود اين مكانيزم از طريق تقويت الكترونيكي سيگنال تصوير، تصاوير را پر نورتر نشان مي دهد.


البته اين تقويت الكترونيكي يك عيب بزرگ نيز دارد و آن به وجود آمدن نويز الكترونيكي (دانه هاي ريز و رنگي) در تصوير است. هرچه ميزان تقويت تصاوير بيشتر باشد ميزان نويز الكترونيكي نيز بيشتر خواهد بود.


چطور نويز الكترونيكي ناشي از تقويت را كاهش دهيم؟
مكانيزم هاي تقويت تصوير تا حد زيادي پيشرفت كرده اند اما با اين حال بهترين راه كاهش نويز استفاده از چيپ تصوير پيشرفته تر و حساس تر به نور است به نوعي كه نياز براي تقويت سيگنال كمتر شود.


آيا داشتن مكانيزم AGC بر روي دوربين روي قيمت آن تاثيري خواهد داشت؟
امروزه خير، در گذشته اين مكانيزم تا حدودي پيشرفته به شمار مي آمد اما امروزه از مكانيزم هاي اوليه دوربين هاي مداربسته محسوب مي شود و تقريبا تمام دوربين هاي مداربسته به آن مجهز هستند (حتي اگر در كاتالوگ به آن اشاره نشود).

نويسنده :رضا
تاريخ: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۰۳:۴۱

Min. Illumination درباره حداقل نور مور نياز دوربين مداربسته براي تشكيل تصوير صحبت مي كند. در واقع اين ويژگي نشان مي دهد كه حساسيت حسگر يا سنسور تصوير نسبت به نور به چه ميزان است. حساسيت به نور به چه معني است؟منظور از حساسيت به نور معرفي يك ويژگي بد در دوربين نيست، بلكه يكي از ويژگ هاي اساسي كاركرد مناسب يك دوربين مداربسته است. هر چه مقدار اين حساسيت زيادتر باشد نشان دهنده كيفيت بالاتر دوربين است. در واقع نسبت اين حساسيت همانند ميزان نور مورد نياز براي تشكيل تصوير در دوربين است. هرچه ميزان نور مورد نياز براي تشكيل تصوير كمتر باشد، بدين معني است كه حساسيت حسگر تصوير آن نسبت به نور بيشتر و كارايي آن بويژه در نور كم بالاتر است. واحد اندازگيري نور مورد نياز دوربين مداربسته مقادير شدت روشنايي در يك محيط را با واحد لوكس (LUX) نمايش مي دهند. به طور كلي براي نمايش مقادير نور مورد نياز دوربين مدار بسته از اين واحد اندازه گيري استفاده مي گردد. براي اندازه گيري نور محيط مورد نظر مي توانيد از دستگاه هاي مخصوص لوكس سنج استفاده نماييد. مقادير بدست آمده به شما كمك مي كند تا با توجه به ميزان نور موجود در محيط هاي مورد نظر خود دوربين مناسب خود را انتخاب نماييد. لوكس يك دوربين مداربسته بايد چقدر باشد؟همانطور كه گفتيم هر چه حساسيت حسگر دوربين مدار بسته نسبت به نور بيشتر باشد كارايي آن بيشتر است. در دوربين هاي معمولي حداقل نور مورد نياز براي تشكيل تصوير برابر با 0/1 لوكس است. اين ميزان روشنايي يك شمع معمولي در يك اتاق 3*4 متري است. اما دوربين براي تشكيل يك تصوير مناسب لازم است تا ده برابراين مقدار نور در اختيار داشته باشد. زيرا مقدار ذكر شده(0/1 لوكس) حداقل نور مورد نياز دوربين است. دوربين هاي پيشرفته تري توليد شده اند كه در نور 0/0001 نيز كار مي كنند. دوربين هاي مداربسته اي كه در محيط كاملا تاريك كار مي كننددوربين هايي در بازار وجود دارند كه در تاريكي كامل شب نيز مي توانند تصاوير قابل قبول ارائه دهند. اين دوربين ها در واقع از قابليت ديد در شب IR استفاده مي كنند. عملكرد آنها بدين صورت است كه با استفاده از LED هاي مادون قرمز خود نور مورد نياز دوربين براي تشكيل تصوير در شب را فرآهم مي كنند. لازم به ذكر است كه نور مادون قرمز با چشم غيرمسلح ديده نشده و به همين خاطر شما گمان مي كنيد كه محيط كامالا تاريك است. امااين نور براي دوربين قابل تشخيص است. 

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]